Goździkowiec jednokwiatowy – Eugenia uniflora


Goździkowiec jednokwiatowy to gatunek pochodzący z Ameryki Południowej. Rodzina mirtowatych. Dorasta do 5metrów wysokości, oczywiście w uprawie domowej jak osiągnie metr to już będzie sukces. Młode liście lekko pofalowane z czerwonawym zabarwieniem. Natomiast starsze mają efektowny połysk.Kwiaty małe, białe przyciągają owady i ptaki. Owocem jest jagoda zbliżona odcieniem do wiśni – są jadalne na surowo, bardzo smaczne. Można formować na bonsai.

Mój okaz ma około trzech lat. Przez ten okres czasu pitanga nie sprawiała, tak naprawdę żadnych problemów. Tolerowała lekkie przesuszenia gleby. Stanowisko w pół-cieniu, nawet nie za ciepłe. Pomimo nie za dobrych warunków daje sobie radę i to bardzo ładne. Żadnych ataków przez szkodniki.

Okres kiełkowania nasion jest dość długi, może trwać do 4-5 miesięcy ale zazwyczaj kiełkowanie następuje po 90 dniach. Przez ten czas należy uważać aby ziemiórki nie dostały smacznego obiadku. Poza tym słoneczne miejsce, stale lekko wilgotna gleba o pH 5,6-7,5 i powinno się udać bez problemu.