Albicja jedwabista – Czy świeci w nocy?


Na początek kilka słów o albicji jedwabistej.

Albicja jedwabista (Albizia julibrissin) – gatunek należący do rodziny bobowatych – podrodziny mimozowych. Naturalnie występuje w południowej i wschodniej Azji. Drzewo dorastające do 12m wysokości, ciemnozielona kora, liście pierzaste dorastające do 40cm długości. Kwiaty bladoróżowe wyglądające jak jedwabiste nici. Swoją popularność zyskało jako drzewo ozdobne, liście mają skłonności do zamykania się w nocy. Szeroka korona u starszych drzew sprawia, że albicja świetnie służy jako roślina zapewniająca cień w upalne dni. W kulturze Chin uważa się, że albicja pomaga uleczyć złamane serce.

Jeszcze kilka słów o wysiewie nasion albicji. Nie jest to ciężki okaz do wyhodowania z nasion.

WYSIEW NASION ALBICJI JEDWABISTEJ


Przed wysianiem nasiona należy namoczyć przez około 12 godzin w letniej wodzie (25 -30 stopni C). Następnie wysiewamy je na głębokość 3-4mm do ziemi o pH 4,6 – 5 z dodatkiem włókna kokosowego i perlitu. Nie jest obowiązkowa domieszka tych dwóch ostatnich ale zapewnią lepsze warunki do kiełkowania. Roślina preferuje miejsca ciepłe i słoneczne. W naszym klimacie na zewnątrz może być przenoszona wyłącznie w okresie letnim. Nie wystawiać na działanie wiatru przeważnie młodych osobników. Kiełkowanie następuje od 14 do 60 dni. Nasiona są trujące nie spożywać!

Przeglądając opisy albicji w krajowej prasie jak i u różnych sprzedawców zawsze możemy natrafić na informacje, że kwiaty albicji świecą w nocy. Przejrzałem trochę zagranicznej literatury i niestety nie znalazłem żadnej informacji o tym. Osobiście również widziałem wiele razy albicje w warunkach naturalnych jak kwitła i takiej umiejętności nie zaobserwowałem. Czyli jestem skłonny stwierdzić, że mit o świeceniu owej roślinki przyszedł do nas z ali expres 🙂 Może wy zaobserwowaliście świecące kwiaty?