Eugenia subterminalis


Dość rzadki gatunek z rodziny mirtowatych rosnący w stanie naturalnym w Minas Gerais, Sao Paulo i Parana w Brazylii. Traci 50% liści pod koniec zimy. Kwiaty białe, wyrastają w kącikach liści pojedynczo lub zgrupowane. Owoce kuliste w kolorze żółtym z gładką skórką. Pierwszego owocowania można spodziewać się już w trzecim roku uprawy. Owocowaniu sprzyja kwaśny odczyn jak i obfite podlewanie w trakcie kwitnienia.Owoce od lutego do maja. Spożywane się na surowo lub w postaci soków, dżemów i sorbetów.

Nasiono miałem dość świeże więc nie wymagało wstępnego moczenia. Wysiałem w poziomie tak aby 1/3 było widać. Gleba o pH 5-7, miejsce jasne i słoneczne. Okres kiełkowania w przypadku każdej odmiany eugenii jest bardzo długi ( 2-5 miesięcy). W tym wypadku wyniósł około 100dni. Przez ten okres ważne było zachowanie stałej wysokiej temperatury w dzień ( na poziomie 27 stopni C) jak i pewnie ważniejsze uważanie na ziemiórki gdyż uwielbiają tego typu nasiona.

Dolne listki zaczynają podsychać, prawdopodobnie przez nieodpowiednią wodę lub z braku światła. Na szczęście zimne dni prawie odeszły więc z uprawą powinno być łatwiej.