Synsepalum dulcificum – Cudowny owoc


Synsepal słodki (Synsepalum dulcificum)  pochodzi z zachodniej Afryki, osiąga wysokość do 1,5m w warunkach domowych. Roślina jest zdolna do owocowania już po 3-4 latach. Synsepal słodki  potocznie nazywany “Cudownym owocem” jest jedną z najbardziej poszukiwanych roślin na świecie. Swoją sławę zawdzięcza owocom o nieprawdopodobnych właściwościach. Otóż posiadają one związek zwany mirakuliną. Mirakulina blokuje czasowo receptory odpowiedzialne za odczuwanie smaku gorzkiego i kwaśnego, sprawiając, że smaki te odczuwamy jako słodycz.
Uprawa synsepalu z nasion jest dość prosta oczywiście pod warunkiem, że mamy świeże nasiona ( wypuszczają kiełek po miesiącu ). Przy wysiewie obowiązkowo pamiętamy o kwaśnym pH gleby. Mój okaz ma z 4 lata i był zakupiony,  gdyż byłem zbyt niecierpliwy aby czekać na owocowanie mojej małej roślinki z nasion.
Synsepal jest samopylny ale niestety podczas pierwszego kwitnienia nie zawiązał żadnego owocku. Za drugim razem na szczęście było lepiej bo aż osiem owców się zawiązało. Trochę im w tym pomogłem ale o tym przy najbliższym kwitnieniu ( pewnie w czerwcu)
Mój pierwszy owoc spróbowałem w grudniu. Walorów smakowych to on żadnych nie ma ale za to efekty są piorunujące! Efekt owocu testowałem wyłącznie na szklance wyciśniętego soku z cytryny. Po spożyciu połowy owocu synsepalu, odczekałem 5-10minut i wypiłem z uśmiechem na twarzy cytrynowy soczek. Efekt przestał działać po około 20-30 minutach a po około godzinie organizm odwdzięczył się za oszukanie go, lekkim bólem brzucha i zgagą. Zdecydowanie jest to najbardziej efektowna roślina ze względu na owoce z jaką miałem do czynienia i polecam ją każdemu. Może taki mały zakład w pracy, że wypijesz szklankę soku z uśmiechem na twarzy:)?
Nasiona w sprzedaży pojawiają się sezonowo.