Pereskia aculeata – Agrest z Barbados


Pereskia aculeata – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych, pochodzący z Karaibów. Obecnie również spotykana w Meksyku, Afryce i południu USA. Sukulent. Roślina wspinająca się i płożąca o pędach długich nawet do 10m. Kwiaty koloru biało-żółtego, bądź różowego, zakwitają w dzień i są bardzo efektowne. Owocem jest pomarańczowa, półprzezroczysta jagoda.

Nasiona przed wysianiem moczyłem w ciepłej wodzie przez 24h. Następnie wysiałem do gleby o pH 6 – 7,5 z dodatkiem żółtego piasku. Doniczkę ustawiłem pod folią wśród pomidorków. W tamtym okresie temperatury osiągały powyżej 30 stopni C. Kiełkowanie nastąpiło po 3-4 tygodniach. W zimę młode roślinki potraciły trochę listków ale jak widać już z nimi wszystko w porządku. Za przesadzanie zabiorę się w czerwcu.

Jak na obecną chwilę uprawa nie sprawiła żadnych problemów. Wystarczyło jasne , słoneczne miejsce i stale lekko wilgotna gleba, choć toleruje i znaczne przesuszenia. Jak będzie w przyszłości to się okaże. Roślina jak najbardziej godna zainteresowania.