Marula – Sclerocarya birrea – Upija słonia!


Marula (Sclerocarya birrea) – drzewo średniej wysokości, pochodzące z rodziny nanerczowatych. Obecnie sadzonki czy to nasiona są jednymi z najbardziej  poszukiwanych na świecie ! Naturalne tereny występowania to Afryka południowa i zachodnia. Owoce maruli mają wielkość owoców brzoskwini, w środku soczysty, kwaskowaty miąższ i duża pestka. Zawartość witaminy C jest siedem razy wyższa niż u pomarańczach. Owoce posiadają wabiący, bardzo mocny aromat niczym terpentyna wymieszana z cytryną i alkoholem. To właśnie ten miły zapach wabi zwierzęta, które potrafią się upić owocami maruli. W Polsce można spotkać likier wyrabiany z owoców maruli, nasion on nazwę  “Amarula”.

Nasiona przed wysiewem moczyłem w ciepłej wodzie (25 stopni C)  przez 24h. Wysiew na głębokość nasiona do żyznej, dobrze przepuszczającej wodę ziemni, najlepiej z domieszką perlitu w proporcji 80% : 20%. Stanowisko słoneczne, podlewanie częste ale w małych ilościach. Kiełkowanie następuje po 2-8 tygodniach. Roślina na zimę ( Afryka) może gubić liście. W naszym klimacie ta zima może przypaść na wiosnę lub lato. Przy kiełkowaniu na pierwszy rzut oka roślina może wydawać się dwu zarodkowa. Gdyż z jednego nasiona przeważnie wyrastają dwie roślinki. Niestety w środku dużego nasiona znajdują się dwa mniejsze oddzielone komorami. Więc kwiatka pewnie tak szybko nie zobaczymy.

Przedstawione okazy mają około dwóch lat i z 60cm wysokości. Uprawa maruli nie jest prosta. Liście dość kapryśne, lubią przysychać. Sama roślina podatna na choroby wirusowe. Nie ma co się poddawać bo okaz warty kolekcji każdego miłośnika egzotyki:)