Kigelia Afrykańska – Drzewo Kiełbasiane


Kigelia afrykańska (Kigelia africana) potocznie nazywana” Drzewem Kiełbasianym”. Pochodzi z tropikalnej Afryki, ale obecnie występuje w różnych zakątkach świata. Wiecznie zielone drzewo dorastające do 16 m wysokości w warunkach naturalnych. Kwiaty dzwonkowate, ciemnoczerwone, zwisające na kilkumetrowych szypułkach. Otwierają się wyłącznie nocą. Owoce szare kiełbaski sięgające do 100cm długości i 10 kg wagi. Posiadają właściwości wzmacniające żyły i tętnice oraz przeciwnowotworowe.

Wysiew nasion:
Na początek moczymy nasiona w ciepłej wodzie (20 stopni C) przez 24h. Następnie wysiewamy na głębokość 1cm do ziemi o pH 6.6 – 7.5. Doniczkę ustawiamy w miejscu ciepłym i słonecznym. Nasiona trujące nie spożywać . Podlewanie regularne choć w małych ilościach. Kiełkowanie następuje w przedziale od dwóch do dwunastu tygodni.

Przedstawiony okaz ma około roku. Kigelia w dobrych warunkach rośnie bardzo szybko. Przykładowo niedawno odwiedziłem okaz podarowany jednemu z ogrodów botanicznych. Roślinka miała około metra i 10x grubszy pień od mojej. Co do uprawy domowej to jak do tej pory nie sprawiła większych problemów. Możliwe gubienie liści w okresie zimowym. Odporna na przesuszenia gleby. Niestety przędziorek i mącznik nie pogardzą.