Juglans neotropica – twardy orzech do zgryzienia – Od nasionka


Juglans neotropica jest gatunkiem rośliny z rodziny Juglandaceae. Występuje w Kolumbii, Ekwadorze i Peru. Najczęściej rośnie w lasach górskich i mgielnych. Jest gatunkiem zagrożonym z powodu utraty siedlisk. W naturalnych warunkach osiąga wys. do 40 m. Liście pierzaste, niewiele różniące się od liści orzecha włoskiego. Jadalne orzechy wytwarzane są w żółto-zielonej łusce. Łuska gdy dojrzeje- pęka, wyrzucając z siebie nasiona podobne do owoców orzecha czarnego. Drewno tego drzewa uznawane jest za jedno z najcenniejszych.

Do wysiewu szykowałem się od około roku. Dobrze, że innych rzeczy tak szybko nie robię 😛 No ale nadszedł wreszcie ten dzień i orzech kolumbijski poleciał pod szlifierkę. Nie wiem czy nie za mocno go przytarłem, dziurkę widać, woda się dostanie więc jest szansa na kiełkowanie 🙂 Na razie jeszcze go pomoczę ze 2-3 dni, a później do ziemi w doniczkę. Miejsce już ma przyszykowane. Jasne i słoneczne.

Jak się do czerwca nie uda, to podejmę kolejną próbę, ale zawsze trzeba być dobrej myśli i z góry nie zakładać porażki:) Tak więc kolumbijski orzeszku do dzieła i nie zakładaj sam na siebie kolumbijskiego krawatu ! 🙂