Camellia sinensis – Herbata – Kiełkowanie!


Gatunek rośliny z rodziny herbatowatych. Z liści i pączków produkuje się najbardziej znany napój świata czyli herbatę. Mały krzew dorasta do 2 m  wysokości. Camelia pochodzi prawdopodobnie z gór pogranicza Chin, Indii i Birmy. Preferuje stanowiska słoneczne bądź  w półcieniu. Pierwszych kwiatów można się spodziewać już w 2-3 roku uprawy.
Sam wysiew nie jest sprawą prostą. Nasiona mogą łatwo zgnić. Dlatego postanowiłem wysiać je w skorupce ( zrobiłem to 2 tygodnie temu). Jest szansa powodzenia gdyż są bardzo świeże. Ziemia o pH pH 4,6-5 lub 6,6 – 7,5. Wysiew na głębokość 1cm. Doniczka powędrowała w miejsce jasne i słoneczne. Inna metoda dla starszych nasion ( starsze – które gruchają w skorupce) i zarazem najpopularniejsza to rozbicie twardej skorupki. Należy robić to delikatnie i z wyczuciem. Nasiono wysiewamy na 0,5cm i obowiązkowo robimy mikroklimat. Pomoże w tym oczywiście miniszklarenka. Nie zapominamy o zrobieniu w niej dziur i codziennym wietrzeniu ( najlepiej ze 2 razy dziennie po 30min). Gleba lekko wilgotna i najlepiej jakby to było jednorazowe podlanie aż do kiełkowania ( 30-45 dni). Również musimy uważać na ziemiórki które z chęcią skosztują nasion herbaty.

Kiełkowanie nastąpiło po miesiącu. Z pięciu nasion na obecną chwilę wykiełkowały dwa. Jedna roślinka zmarniała i pewnie padnie. Wszystko przez niską temperaturę i brak miniszklarenek.